shade

Perpetual Awards

Jimmy B. Card Memorial Trophy

To the Club senior sailor new to the sport. This trophy is to recognize the beginning sailor who enthusiastically, bravely, and with a real zest and enjoyment for life becomes a reasonably competitive sailor in their first or second year of sailing.

  • 1964 – Clift Price
  • 1965 – Otto Wuthrich
  • 1966 – Tom Romberg
  • 1967 – Tom Romberg
  • 1968 – James Wilson
  • 1969 – Jack Kern
  • 1970 – Gene Calvin
  • 1971 – Ron Harden
  • 1972 – Elaine Reid
  • 1973 – William Allison
  • 1974 – Rod Malone
  • 1975 – Ed Halter
  • 1976 – Karen Vickland
  • 1977 – Dick VanHooser
  • 1978 – Michael Harrison
  • 1979 – Wilson Smith
  • 1980 – Bill Snead
  • 1981 – Bill Records
  • 1982 – Joel Wilcox
  • 1983 – Jon Klema
  • 1984 – John & Carolyn Mack
  • 1985 – Larry Roberson
  • 1986 – Kirk Livingston
  • 1987 – Bruce Foster
  • 1988 – Keith Lackey
  • 1989 – Mike Mayfield
  • 1990 – Joel Thiel
  • 1991 – Mike Allen
  • 1992 – John Fitch
  • 1993 – Dennis Mills
  • 1994 – Tom Boren
  • 1995 – Gerald Rabun
  • 1996 – Vicki Stones
  • 1997 – Tim McKenna
  • 1998 – Bill Wheat
  • 1999 – David Gamble
  • 2000 – Tom Eskridge
  • 2001 – Andrew Rogers
  • 2002 – Chris Block & Billy Eno
  • 2003 – Ira Rush
  • 2004 – Camden Bobek
  • 2005 – Randolph Bertin
  • 2006 – Chris Bataille
  • 2007 – Bill & Linda Casnovsky
  • 2008 – Remus Broussard
  • 2009 – Doug Casey
  • 2010 – Bo Kersey
  • 2011 – Brent & Jen Schwan
  • 2012 – John & Meiling Paker

Max White Memorial Trophy

To the Club senior member for outstanding service to the Club in the past year. This trophy should be awarded to the individual who has given freely and unselfishly of their time and/or talents over and above what might otherwise have been necessary or expected of them.

  • 1977 – Lewis Thompson
  • 1978 – Lewis Thompson
  • 1979 – Dennis Awbrey
  • 1980 – Pat & Ed Halter
  • 1981 – Sam Fine
  • 1982 – Hap McCollum
  • 1983 – Hap McCollum
  • 1984 – Hap McCollum
  • 1985 – Teri Nelms
  • 1986 – Mary Lynn Painton
  • 1987 – Russell Painton
  • 1988 – John Saunders
  • 1989 – Vicki Palmer
  • 1977 – Lewis Thompson
  • 1978 – Lewis Thompson
  • 1979 – Dennis Awbrey
  • 1980 – Pat & Ed Halter
  • 1981 – Sam Fine
  • 1982 – Hap McCollum
  • 1983 – Hap McCollum
  • 1984 – Hap McCollum
  • 1985 – Teri Nelms
  • 1986 – Mary Lynn Painton
  • 1987 – Russell Painton
  • 1988 – John Saunders
  • 1989 – Vicki Palmer
  • 1990 – Howard Shirey
  • 1991 – Vic Manning
  • 1992 – Janis Livingston
  • 1993 – Vic Manning
  • 1994 – Martie & Howard Shirey
  • 1995 – Mary Sikora
  • 1996 – Gerald Rabun
  • 1997 – Terry & Karen Reitz
  • 1998 – Terry McDermott
  • 1999 – Greg Buck
  • 2000 – Frank Woodul
  • 2001 – Claude Welles
  • 2003 – Vic Manning
  • 2004 – Jon & Mary Ann Fitch
  • 2005 – Steve Gay
  • 2006 – Mike Kilpatrick
  • 2007 – Lanelle Montgomery
  • 2008 – Tom Groll
  • 2009 – Pat Manning
  • 2010 – Yolanda Cortes Mares
  • 2011 – Jorge Martin-de-Nicolas
  • 2012 – John & Claudia Bartlett

Jessie McIlroy Smith Bowl

To the Club junior or senior sailor who has made an outstanding contribution or achievement in yachting beyond the Club level or normal Club activities. This award is intended to recognize a Club member for outstanding service to yachting or racing achievement beyond the Club level or to recognize an individual’s accomplishments that are not within the normal scheduled activities of the Austin Yacht Club such as significant application of sailing skills in a rescue, ocean crossing, yacht construction, etc.

  • 1964 – Julian Zimmerman
  • 1965 – Bill Carter & Bill Griffis
  • 1996 – Fred Schroth
  • 1967 – Tom Romberg
  • 1968 – Tom Romberg
  • 1969 – Eugene English
  • 1970 – Gary Boswell
  • 1971 – Max White
  • 1972 – Mike Humenick, Tom Leach & Margaret Boxwell
  • 1973 – Frank Dannalley
  • 1974 – Paul Keller
  • 1975 – Bud Boucher
  • 1976 – Hap Arnold
  • 1977 – Bill Levens & Dave Hasti
  • 1978 – Kelson Elam
  • 1979 – Jack Kern & Kelson Elam
  • 1980 – Doug Kern, David Odell & Rob Halter
  • 1981 – Pat Katon
  • 1982 – Nelson Estes
  • 1983 – Tom Romberg & Bill Draheim
  • 1984 – Terry Schertz
  • 1985 – Scott Young, Doug Kern & Jody Smith
  • 1986 – Bill Draheim
  • 1987 – Scott Young
  • 1988 – Bill Draheim
  • 1989 – Paul Foerster,John Bartlett & Mark Rylander
  • 1990 – Hank Kleespies
  • 1991 – Doug Kern
  • 1992 – Doug Kern
  • 1993 – Vicki Palmer
  • 1994 – Linda McDavitt, Lesa Brown, Gretchen Hanover & Martha St.Romain
  • 1995 – John Bartlett & Troy Lawson
  • 1997 – Bob Harden & Eric Nelson
  • 1998 – John Bartlett
  • 1999 – Pete Harper
  • 2000 – Joanne Weberlein
  • 2002 – Eric Faust
  • 2003 – Gail Bernstein
  • 2004 – Stephen Gay
  • 2005 – Eric Nelson
  • 2006 – Scott Young, Doug Kern & John Morran
  • 2007 – Sanford ‘Sandy’ Bauman & Homer ‘Hap’ Arnold
  • 2008 – Steve Piche
  • 2009 – Claude Welles
  • 2010 – Paul Horton
  • 2011 – Jonathan Baker
  • 2012 – Vic Manning

Corinthian Woman Sailor Trophy

To a woman sailor exhibiting traditional Corinthian traits. This trophy is to be given annually to a woman who is an individual or family member who has exhibited good sportsmanship, enthusiasm, and participation, thereby making an overall contribution to the enhancement of the sport of competitive sailing.

  • 1981 – Pat Katon
  • 1982 – Mary Lynn Painton
  • 1983 – Teri Nelms
  • 1984 – Shirley Slaughter
  • 1985 – Linda McDavitt
  • 1986 – Gail Bernstein
  • 1987 – Terry Schertz
  • 1988 – Caroline Howard
  • 1989 – Pat Manning
  • 1990 – Vicki Palmer
  • 1991 – Claudia Foster
  • 1992 – Cynthia Darwin
  • 1993 – Martha St. Romain
  • 1994 – Ann Gairloff
  • 1995 – Gretchen Hanover
  • 1996 – JoAnn Welles
  • 1997 – Barbara Hawn
  • 1998 – Mary Sikora
  • 1999 – Kathy Comer
  • 2000 – Cynthia Creamer
  • 2001 – Carolyn Wilsford
  • 2002 – Renee Ruais
  • 2003 – Jenny Loehlin
  • 2004 – Judith McCrackin
  • 2005 – Linda McDavitt
  • 2006 – Missy Gallant
  • 2007 – Susie McDonald
  • 2008 – Stacy Tucker
  • 2009 – Meridith Massey
  • 2010 – Erin & Tracy Hawk
  • 2011 – Linda Donovan
  • 2012 – Deborah Mathison

Liz Bauman Memorial Trophy

To the most improved female junior sailor. This trophy is to be given annually to a young woman who, though not necessarily the most accomplished, demonstrates those traits of cooperation, disipline, willingness to learn, and good sportsmanship that are the goals of the junior sailing program.

  • 1981 – McKenna Nelms
  • 1982 – Connie Niemann
  • 1983 – Cara Grudnitski
  • 1984 – Alison Brock
  • 1985 – Kelly Dailey
  • 1986 – Anamarie Popescu
  • 1987 – Carolyn Barrett
  • 1988 – Nicole Manning
  • 1989 – Sarah Baker
  • 1990 – Rebeka Lien
  • 1991 – Rebecca Cheney
  • 1992 – Rebeka Lien
  • 1993 – Lauren Foster
  • 1994 – Susan Gay
  • 1995 – Danielle Ellenbrook
  • 1996 – Danielle Ellenbrook
  • 1997 – Lauren Foster
  • 1998 – Alice Stearns
  • 1999 – Lauren Foster
  • 2000 – Lela McKenna
  • 2001 – Amber Tull
  • 2002 – Jennifer Morris
  • 2003 – Christi Brewer
  • 2004 – Brittney Speed
  • 2005 – Sara Bach
  • 2006 – Erin & Tracy Hawk
  • 2008 – Meredith Morran
  • 2009 – Lucy Bossart
  • 2010 – Alexandra Mares
  • 2011 – Quinn Harkrider
  • 2012 – Nicole Prado

Ron W. Harden Memorial Trophy

To the most improved male junior sailor. This trophy is to be given annually to a young man who, though not necessarily the most accomplished, demonstrates those traits of cooperation, discipline, willingness to learn, and good sportsmanship that are the goals of the junior sailing program.

  • 1996 – Ryan Harden
  • 1997 – Patrick Reynolds & John Bowden
  • 1998 – Phillip Stearns
  • 1999 – Stephen Gay
  • 2000 – Matt Arnold
  • 2001 – John Foster
  • 2002 – Jacob Wheat
  • 2003 – Habbo Engelke
  • 2004 – Tyler Jones
  • 2005 – Preston Bach
  • 2006 – Will Hawk
  • 2007 – Alan Rochard
  • 2008 – Nathan Dwight
  • 2009 – Reeves Smith
  • 2010 – Sam Peel
  • 2011 – Charles Larrouilh
  • 2012 – Sam Hollenbeck

Junior Sportsmanship Award

  • 1995 – Megan Murphy
  • 1996 – AYC Jr. Sail Team

Old Salt of the Austin Yacht Club

To the Club senior sailor who has exhibited enthusiasm, sportsmanship, and a competitive zeal over a period of time, and has a quality of life that can be admired by all.

  • 1987 – Ray Lott
  • 1988 – Hap Arnold
  • 1989 – John Weir
  • 1990 – Tom Cummings
  • 1991 – Calin Popescu
  • 1992 – Tim Erwin
  • 1993 – Carl Morris
  • 1994 – Pat Kimbrough
  • 1995 – Deke DeKeyser
  • 1996 – Eddie Calogero
  • 1997 – Shirley Slaughter
  • 1998 – Ron Harden
  • 1999 – Hap McCollum
  • 2000 – Duane Dobson
  • 2001 – Francis McIntyre
  • 2002 – Ed Halter
  • 2003 – Claude Welles
  • 2004 – Doug Laws
  • 2005 – John Mandell
  • 2006 – Dave Gamble
  • 2007 – Tom Romberg
  • 2008 – Danny Lien
  • 2009 – Ray Schull
  • 2010 – Larry Ratliff
  • 2011 – Vic Manning
  • 2012 – Bill Records

Blue Duck Trophy

Most outstanding Blooper

  • 1968 – Joe Abell
  • 1969 – Hap Arnold
  • 1970 – Gary Boswell
  • 1971 – Jack Kern
  • 1972 – Arak Bozyan
  • 1973 – Deke Dekeyser
  • 1974 – Larry Niemann
  • 1975 – Pete Reinhart
  • 1976 – Ed Halter
  • 1977 – Ron Harden
  • 1978 – Lewis Thompson
  • 1979 – Carl Morris
  • 1980 – Hap McCollum
  • 1981 – Phil Kocen
  • 1982 – Steve Hidell
  • 1983 – Carl Morris
  • 1984 – Hap McCollum
  • 1985 – Jeff Johnson
  • 1986 – Vern Harris
  • 1987 – Eric Nelson
  • 1988 – Teri Nelms
  • 1989 – Terry Meyers
  • 1990 – John Bagley & Mike Strange
  • 1991 – Rebecca Cheney
  • 1992 – Martha St. Romain
  • 1993 – Dave Wahlberg
  • 1994 – Linda McDavitt
  • 1995 – Dennis Awbrey
  • 1996 – Jim Rehage
  • 1997 – Bruce Foster
  • 1998 – John Bartlett
  • 1999 – Scott Walsh
  • 2000 – Scott Walsh
  • 2001 – Pat Fegan
  • 2002 – Victor Manning
  • 2003 – Eric Nelson
  • 2004 – Terry McDermott
  • 2005 – John Bartlett
  • 2006 – James Tillinghast & Lanelle Montgomery
  • 2007 – Hap Arnold & Sandy Bauman
  • 2008 – Eric Nelson
  • 2009 – Eric Nelson
  • 2010 – Vance Tyler
  • 2011 – Patrick Caughey
  • 2012 – Ray Schull