shade

AYC Sailing Accomplishments

Arthur P. Nazro Trophy

TYA Excellent Race Management

1988 Austin Yacht Club and Shreveport Yacht Club

Adams Cup

Women’s National Team Championship

1984     8th Terry Schertz, Bonnie Odell, Gail Bernstein, Joanne Welles, Vicki Holmes (Alt)
1985     6th Terry Schertz, Bonnie Odell, Gail Bernstein, Vicki Holmes
1986     8th Linda McDavitt, Barbara Hawn, Pat Halter, MaryLynn Painton
1988     8th Linda McDavitt, Cynthia Darwin, Nancy Woodward, Vicki Holmes, Jennifer Fadal (Alt)
1992     8th Claudia Foster, Joanne Weberlein, Gretchen Hanover
1993     7th Claudia Foster, Gretchen Hanover, Lesa Ross, Martha St. Romain
1994     3rd Linda McDavitt, Lesa Brown, Gretchen Hanover, Martha St. Romain
2001     1st Barbara Hawn, Linda McDavitt, Carolyn Wilsford, Cynthia Boerner, Martha St. Romain (Alt)

Mallory Cup

Men’s National Team Championship

1985     1st Scott Young, Jody Smith, Doug Kern
1986     3rd Scott Young, Jennifer Draheim, Doug Kern
1987     1st Scott Young, Mike Haggerty, Doug Kern, John Morran
1988     4th John Bartlett, Greg Schertz, Dave Henderson, Steve Hanson
1989     1st Paul Foerster, John Bartlett, Mark Rylander
1990     T Hank Kleespies, Fred Schroth, Bill Mitchell
1992     2nd Scott Young, Mike Haggerty, John Morran
2002     2nd Scott Young, Mike Haggerty
2006     1st Scott Young, John Morran, Doug Kern
2007     3rd Scott Young, John Morran, Matt Romberg

Sears Cup

Junior Team Championship

1978     T Roger Harden
1998     4th Ryan Harden, John Bowden & Lauren Foster

Smythe Cup

Junior Singles Championship

1975     F Scott Young
1976     1st Scott Young
1977     T Bill Levens
1978     T Bill Levens
1980     F Doug Kern
1983     T Matt Romberg
1999     9 Steven Gay
2000     9 Steven Gay

Bemis Cup

Junior Doubles Championship

1980     F David Odell, Rob Halter

O’Day Trophy

Singlehanded Championship

1977     T Dave Hasti
1981     F Mark Salih
1982     F Mark Salih
1983     1st Bill Draheim
1984     T Fred Schroth
1987     F Doug Kern
1988     1st Matt Romberg
1989     F Hank Kleespies
1993     F Fred Schroth
1994     TYA B.R. ‘Deke’ Dekeyser
1994     F Fred Schroth
1995     F Fred Schroth
1996     F Fred Schroth
1997     F Fred Schroth

Championship of Champions

1986     Paul Foerster, Andrew Goldman, Dave Ullrich
1987     1st Paul Foerster, Andrew Goldman, Bill Draheim

Hinman Trophy

Team Racing

1985     4th AYC
1987     F AYC
1988     7th AYC

United States Olympic Champions

1992     Silver Medal Doug Kern, Kevin Mahaney (Skipper), Jim Brady [Soling Class]
1992     Silver Medal Paul Foerster (Skipper), Steve Bourdow [Flying Dutchman Class]