shade

Club Champions

Men’s Single-Handed Championships

  • 1964 – Clift Price
  • 1966 – Tom Romberg
  • 1967 – Tom Leach
  • 1971 – Ron Church
  • 1972 – Mike Humenrick
  • 1973 – John Lohr
  • 1974 – Dave Hasti
  • 1975 – Dave Hasti
  • 1976 – Dave Hasti
  • 1977 – Kelson Elam
  • 1978 – John Bartlett
  • 1979 – David Mcguire
  • 1980 – David Mcguire
  • 1981 – David Mcguire
  • 1982 – Fred Schroth
  • 1983 – Fred Schroth
  • 1984 – Dave Mcguire & John Bartlett
  • 1985 – Matt Romberg
  • 1986 – Matt Romberg
  • 1987 – Fred Schroth
  • 1988 – Fred Schroth
  • 1989 – Hank Kleespies
  • 1990 – Fred Schroth
  • 1991 – John Bartlett
  • 1992 – Jim Hendrickson & Fred Schroth
  • 1993 – Hank Kleespies
  • 1994 – Bill Gerloff
  • 1995 – Tommy Barnes
  • 1996 – Richard Hlista
  • 1997 – Claude Welles
  • 1998 – Claude Welles (Laser)
    John Bartlett (Sunfish)
  • 1999 – Kevin Reynolds
  • 2000 – Claude Welles (Laser)
    Kevin Reynolds (Sunfish)
  • 2001 – Ray Shull
  • 2002 – John Bartlett (Sunfish)
    Dave McGuire (Laser)
  • 2003 – Kevin Reynolds (Sunfish)
    Dave McGuire (Laser)
  • 2004 – Claude Welles (Laser)
    John Bartlett (Sunfish)
  • 2005 – Dave Maguire (Laser)
    John Bartlett (Sunfish)
  • 2006 – Dave┬áMcGuire (Laser)
    Kevin Reynolds (Sunfish)
  • 2007 – David Grogono (Laser)
    Kevin Reynolds (Sunfish)
  • 2008 – Eric Faust (Laser)
    Kevin Reynolds(Sunfish)
  • 2009 – David Grogono(Laser)
    Kevin Reynolds(Sunfish)
  • 2010 – David Grogono(Laser)
    Kevin Reynolds(Sunfish)
  • 2011 – David Grogono(Laser)
    John Bartlett(Sunfish)
  • 2012 – David Grogono(Laser)
    Kevin Reynolds(Sunfish)

Women’s Single-Handed Championships

  • 1974 – Mary Goodwyn
  • 1975 – Mary Goodwyn
  • 1976 – Louise Epstein
  • 1977 – Barbara Hlista
  • 1978 – Karen Vickland
  • 1979 – Karen VanHooser
  • 1980 – Jennifer Phelps
  • 1981 – Barbara Hlista
  • 1982 – Barbara Hlista
  • 1983 – Barbara Hlista
  • 1986 – Terry Schertz
  • 1988 – Claudia Foster
  • 1989 – Claudia Foster
  • 1990 – Claudia Foster
  • 1991 – Claudia Foster
  • 1992 – Martha St. Romain
  • 1993 – Joanne Weberlein
  • 1994 – Pat Manning
  • 1995 – Martha St. Romain
  • 1996 – Julie Conrad
  • 1998 – Joanne Weberlein
  • 1999 – Joanne Weberlein
  • 2001 – Pat Manning
  • 2002 – Claudia Bartlett
  • 2003 – Diane Zbasnik
  • 2004 – Renee Ruais
  • 2005 – Diane Zbasnik
  • 2006 – Kimberly Scheberle
  • 2007 – Kimberly Scheberle
  • 2008 – Annie Lancaster
  • 2009 – Sarah Faust
  • 2010 – Sarah Faust
  • 2011 – Sarah Faust
  • 2012 – Sarah Faust

AYC Jr. Single-Handed Championship

  • 1976 – Bill Levens
  • 1977 – Bill Levens
  • 1978 – Bill Levens
  • 1979 – Doug Kern
  • 1980 – John Halter & Rick Shough
  • 1981 – Rick Shough
  • 1983 – Matt Romberg
  • 1984 – Matt Romberg
  • 1985 – Sarah Baker
  • 1989 – Sarah Baker
  • 1996 – Ryan Harden
  • 1997 – John Bowden
  • 1998 – Ryan Harden
  • 1999 – Ryan Harden (Laser Radial)
    Matt Arnold (Opti)
  • 2000 – Ryan Harden
  • 2001 – Tyler Jones

Al Burke Memorial Trophy

AYC Junior Team Champions

  • 1965 – Frank Faubion
  • 1966 – Robert S. McBee
  • 1967 – John W. Engel
  • 1968 – Rick Lane
  • 1969 – John Church
  • 1970 – Ron Church
  • 1971 – David Mcguire
  • 1972 – David Mcguire
  • 1973 – John Bartlett
  • 1974 – Bobby Harden
  • 1975 – Bobby Harden
  • 1978 – Roger Harden
  • 1982 – John Halter
  • 1979 – David Odell
  • 1980 – David Odell & Rob Halter
  • 1983 – Rick Shough & John Halter
  • 1984 – Troy Bangs & Doug Mack
  • 1985 – Matt Romberg & Connie Niemann
  • 1989 – John Goldsmith & Steve Vaughan, Jr.
  • 1996 – Ryan Harden & John Bowden
  • 1998 – Ryan Harden & Patrick Reynolds
  • 2000 – Ryan Harden & Chris Reynolds

Texan Navy Cup

Club Senior Champion

  • 1954 – Tom Leach
  • 1957 – Pat Kimbrough
  • 1959 – Don Marsh
  • 1960 – W. B. Houston
  • 1961 – Walter S. Moore
  • 1962 – James Neil
  • 1963 – W. B. Houston
  • 1964 – Marion Black
  • 1965 – F. E. McIntyre
  • 1968 – Jim Calloway
  • 1969 – John Weiler
  • 1970 – Sandy Bauman
  • 1971 – Russell Painton
  • 1972 – Russell Painton
  • 1973 – Jack Kern
  • 1974 – Tom Romberg
  • 1975 – Jack Kern
  • 1976 – Jack Kern
  • 1977 – Jack Kern
  • 1978 – Russell Painton
  • 1979 – David Mcguire
  • 1980 – Jack Kern
  • 1981 – Hap McCollum
  • 1982 – Greg Schertz
  • 1983 – Paul Foerster
  • 1984 – David Maguire, Bill Levens, Steve Bilger
  • 1985 – Greg Schertz, Craig Holmes
  • 1986 – Craig Holmes, Greg Schertz, Scott Young
  • 1987 – Greg Schertz, Craig Holmes, Kelly Gough
  • 1988 – Dave Broadway, John Schmidt, Bill Mitchell
  • 1989 – Ray Shull, Pat Feagin, Vern Harris, Kirk Livingston
  • 1990 – Ray Shull, Pat Feagin, Vern Harris
  • 1991 – Fred Schroth, Bill Levens, Bill Mitchell
  • 1992 – Steve Vaughan, Ted Smith, Jim & Tracy Henson
  • 1993 – John Bartlett, Hank Kleespies, Joanne Weberlein
  • 1994 – Bobby Harden, Eric Nelson, Allan Johnson, Curtis Tarpley
  • 1995 – Bill Smith, Evert Broersma, Skip Hartman, Jay Davis
  • 1996 – Bill Smith, Evert Broersma, Skip Hartman, Jay Davis
  • 1997 – Ray Shull, Jim Rehage, Pat Feagin
  • 1998 – Joanne Weberlein, Phil Spletter, Bruce Foster, Larry Hill
  • 2000 – Franz Dahmen, George Dahmen, Bill Hawk, Lou Kimball
  • 2002 – Ray Shull, Christy Shull, Ian Fink
  • 2003 – John Bartlett, Claudia Bartlett, Gretchen Douglas

AYC Women’s Team Championship

  • 1976 – Kathy Hasti, Linda McDavitt, Pat Halter
  • 1977 – Kathy Hasti, Linda McDavitt, Pat Halter
  • 1978 – Barbara Hlista, Mary Kessler, Pat Halter
  • 1979 – Linda McDavitt, Michelle Lohr, Kathy Bauer
  • 1980 – Karen VanHooser, ML Painton, Lanelle Montgomery
  • 1981 – Pat Katon, ML Painton, Bonnie Odell
  • 1982 – Pat Katon, Cynthia Darwin, Bonnie Odell
  • 1983 – Pat Katon, Cynthia Creamer, Cynthia Darwin, Linda McDavit
  • t1984 – Linda McDavitt, Cynthia Creamer, Lanelle Montgomery
  • 1985 – Pat Halter, Linda McDavit
  • t1986 – Linda McDavitt, Pat Halter, M L Painton
  • 1987 – Terry Schertz, Linda McDavitt, Jennifer Draheim, Vicki Holmes
  • 1988 – Terry Schertz, Vicki Holmes, Nancy Woodward, Gail Bernstein
  • 1989 – Claudia Foster, Bonnie Lackey, Claudia Musselman, Janis Livingston
  • 1990 – Claudia Foster, Vicki Holmes, Janis Livingston, Claudia Musselman
  • 1991 – Karen VanHooser, Janis Livingston (420’s)
  • 2001 – Barbara Hawn, Linda McDavitt, Carolyn Wilsford2004 – Jennifer Loehlin, Robin Drummond

AYC Regatta Championship

Established 2005

  • 2005 – Jim Casto
  • 2006 – Johannes Brinkman
  • 2007 – Damon Galloway
  • 2008 – Steve Vaughan

AYC Series Excellence Award

Established 2005

  • 2005 – Dave Broadway & Mike Chambers
  • 2006 – Dave Broadway
  • 2007 – Mike & Bonnie Chambers
  • 2008 – Dave Broadway

Scott Young Trophy

UT Sailor of the Year

  • 1988 – Pete Merrifeild
  • 1989 – Bridget Young
  • 1990 – Ryan Minth & Craig Plocica
  • 1991 – Ravi Subramanian & Jay Allen
  • 1992 – Jay Allen
  • 1993 – Kim Young
  • 1994 – Thomas Burke
  • 1995 – Niles Leikvang
  • 1996 – Marc-Andre Chouinard
  • 1997 – Rebeka Lein
  • 1998 – Julia Walters
  • 1999 – Ben Wheeler
  • 2000 – Tom Carson & Bruce Mahoney
  • 2001 – Jeannie Nguyen
  • 2002 – Mike Curtis & Barry Curtis
  • 2003 – Blake Billman & Barry Curtis
  • 2004 – Habbo Engleke
  • 2005 – James Morley
  • 2006 – Barrett Fontenot
  • 2007 – Chase Dearing